To nejlepší z Lotyšska

Lotyšsko je nádherná země s čarokrásnou přírodou. Aby také ne, když zde na ploše velké téměř jako Česká republika, žijí sotva dva miliony obyvatel. Lotyšsko toho může nabídnout opravdu hodně a na této stránce jsme vybrali pět největších zajímavostí.

To nejlepší z Lotyšska pro vás!
 

Riga – hlavní město

Největší a nejhezčí město Pobaltí. Žije zde víc jak třetina obyvatel celé země. Město má bohatou kulturní tradici. Už ve středověku bylo součástí prosperujícího hanzovního spolku. Díky tomu zde vyrostlo krásné historické centrum, které bylo později zapsáno na seznam památek UNESCO. Historické centrum Rigy zvané Stará Riga (Vecrīga) se nachází na pravém břehu řeky Daugavy, která se zde rovněž vlévá do baltského moře. Můžete zde obdivovat mnohé zajímavé památky jako Dóm (Rīgas Doms), Rižský zámek, Kostel svatého Petra, Prašnou věž, Dům Černohlavců a mnohé další.

Riga - hlavní město stojí za to!

Stará Riga - Vecrīga Historické hanzovní domy.

 

Lázeňské město Jūrmala

Jūrmala je oblíbené lázeňské město a přímořské letovisko. Dokonce největší v celé zemi. Kromě teplých termálních pramenů a nádherných borovicových rájů jsou největším zdejším lákadlem pláže. Jūrmala má nekonečné kilometry jemných písčitých plážích, které nabízí úžasné procházky. Vody Baltu jsou zde nádherně modré a lákají k zahledění. Jūrmala se přitom nachází asi jenom 25 kilometrů od centra Rigy. Z druhé vzdálenější strany pak sousedí s Kemeri National Park.

Pláže lázeňského města Jūrmala-

 

Čtyři národní parky

Lotyšsko má hned čtyři národní parky. Jsou opravdu nádherné a s velkorysou rozlohou. Řídké osídlení dokázalo uchránit mnohé historické objekty, které se zde snoubí se stále ještě divokou přírodou. Nejnavštěvovanější je vnitrozemský Rāzna National Park, který se nachází na Lotyšsko, Rusko, Běloruském pomezí. Nejblíže hlavnímu městu je pak Kemeri National Park. Daleko ale není rovněž Gauja National Park. Hodně zajímavý je i přímořský Slīteres nacionālais parks na vrcholu rižského zálivu.

Lotyšsko má čtyři národní parky!

Všude je klid a nádherná příroda. Příroda láká k meditaci.

 

Hrad Sigulda

Sigulda je malé městečko vzdálené kolem 50 kilometrů na východ od hlavního města Rigy. V okolí se nachází ruiny středověkého hradu a pak ještě druhý nový hrad. Oba dva jsou nádherné a stojí za návštěvu. Sigulda se nachází v údolím řeky Gauji. Zdejší krajina patří k nejkopcovitějším a nejčlenitějším v celém Lotyšsku, což je samo o sobě velmi zajímavé. Celá Sigulda leží na okraji národního parku Gauja, který vybízí k procházkám.

Starý hrad Sigulda.

 

Vodopády Venta Rapid

Venta Rapid jsou nejširší vodopády v Evropě. Přírodní unikát se nachází ve středně velkém městečku Kuldīga asi 150 kilometrů na západ od Rigy. Podle stavu vody jsou vodopády dlouhé od 250 do 270 metrů. Nečekejte však žádné velké hřmoucí vody a dechberoucí podívanou. Vodopád je totiž vysoký jenom něco mezi 1.80 -2.20 metry. Vodopády Venta Rapid ukazují, že i v malém vodopádu se ukrývá mnoho krásy. Dá se zde koupat i rybařit.

Vodopády Venta Rapid.

6 komentáře

  1. GFGF napsal:

    Ahoj taky dělate nějakej zasranej projekt :DD

  2. achano napsal:

    Kdyby jste se líp učili tak tam můžete na dovču zkundyhvízdi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist