Archiv pro Města

Město Ventspils

Ventspils (česky také Vindava, německy Windau, polsky Windawa) je město v severozápadní části Lotyšska na pobřeží Baltského moře. Město je pojmenováno podle řeky Venty, která zde ústí do moře. Trvale zde žije 43 806 obyvatel, což řadí město jako šesté největší v Lotyšsku.

Pokračování článku

Daugavpils druhé největší město Lotyšska

Daugavpils (německy: Dünaburg; polsky: Dyneburg, rusky: Двинcк dne Даугавпилс; finsky: Väinänlinna) je druhé největší město Lotyšska. Nachází se v jihovýchodní části země, asi 230 km od hlavního města Rigy. Daugavpils je vzdálený jen kolem 20 kilometrů od hranic s Litvou a Běloruskem. Město leží v zákrutu řeky Daugavy, pře kterou tu vedou dva mosty. Ve městě žije 103 754 obyvatel.

Pokračování článku

Valmiera

Valmiera je největší město v historickém území Vidzeme na severu Lotyšska. Je to centrem stejnojmenného okresu Valmiera. Ve městě žije 27 323 obyvatel, což ho řadí na osmé největší v Lotyšsku.

Město leží na křižovatce významných cest, 100 km severovýchodně od Rigy a 50 km jižně od hranic s Estonskem. Valmiera se nachází na březích řeky Gauja.

Pokračování článku

Ainaži

Ainaži (estonsky: Heinaste, německy: Haynasch) je přístavní město v severní oblasti Lotyšska nazývané Vidzeme. Je to město, které se nachází přímo na hranici s Estonskem. I když se jedná o pobřežní město, tak centrum se nachází v průměru asi 1 kilometr od pobřeží.

Pokračování článku

Aizkraukle

Aizkraukle je město ve středním Lotyšsku v historickém kraji Vidzeme. Je to administrativní centrum Aizkraukle okresu a nachází se na pravém břehu řeky Daugavy. Trvale zde žije 8606 lidí.

Aizkraukle bylo před první světovou válkou známé spíše pod svým německým jménem Ascheraden. Původně se jednalo s starověké hradiště kmenu Lotyšů (Livonians). Ve středověku ho ale obsadil řád německých rytířů, který zde postavil mohutný hrad, jehož trosky v podobě zříceniny přetrvávají dodnes. Pokračování článku

TOPlist