Rezekne

Rēzekne je velké město v jedné ze čtyř historických oblastí Lotyšska Latgalia na východě země.  Město je také známé pod svojí přezdívkou „Latgales sirds”, což znamená něco jako srdce Latgalii. Podobně jako Řím je i mnohem menší Rezekne bylo postaveno na sedmi kopcích.

Rēzekne je vzdáleno 242 kilometrů východně od Rigy a 63 kilometrů západně od lotyšsko-ruské hranice. Jelikož se jedná o vnitrozemské město, tak je Rezekne důležitou dopravní křižovatkou na trasách Moskva – Riga a Varšava – Saint Petersburg.

Ve městě žije 35 883 obyvatel (2008), což ho řadí na 7. největší město v Lotyšsku. Zajímavé je, že v obyvatelstvu mírně převažují Rusové (47.3%) nad domácími Lotyši (44.3%).

Co se týká historie, tak je známo, že kmen Latgalianů zde měl hradiště už někdy od 9. do 13. století. Pak sem přišli němečtí křižáci z Livonianského řádu a hrad srovnali se zemí. V roce 1285 si pak rytíři postavili novou kamennou pevnost na místě, které je dnes známé jako zřícenina hradu Rēzekne. Tento hrad střežil východní hranici území ovládaného rytíři. Po celý středověk bylo město často na hranicí říší a také prvním místem, kde se odehrávali střety.

Na druhou stranu právě díky tomu si Rezekne získalo charakter poměrně multikulturního a tolerantního města.

V době socializmu se město stalo důležitým průmyslovým centrem, čemuž odpovídá i typicky sovětská zástavba větší části města, která se skládá hlavně z paneláků a širokých ulic. Najdou se ale i pěkné historické ulice. A všude po městě je spousta zeleně.

 
Mapa města Rezekne v Lotyšsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist