Řeka Daugava

Daugava je nejdůležitější Lotyšskou řekou. Protéká od východu na západ a Lotyšsko jakoby půlí na dvě zhruba stejné části. Nakonec řeka končí v Rižském zálivu v místě hlavního města Rigy. Daugava má mnoho názvů, někdy se jí také říká Západní Dvina (rusky Западная Двина, bělorusky Дзьвіна, německy Düna, polsky Dźwina).

Daugava pramenící ve Valdajské vrchovině v Rusku v nadmořské výšce pouhých 221 metrů. Dále protéká Běloruskem (Vitebská oblast) a pak pokračuje do Lotyšska. První Lotyšské město na řece je Krāslava.

Řeka protéká převážně nížinatou oblastí (nížiny: Polocká, Východolotyšská, Středolotyšská). A celé její povodí o rozloze 87 900 km² se nachází v oblasti nadprůměrně bohaté na srážky. Průměrný roční průtok vody v ústí činí 700 m³/s. Řeka je dlouhá 1020 km dlouhá na většině své délky je poklidná a široká, ale najdou se i úseky s peřejemi. Ledová pokrývka je na řece od prosince do března.

Lotyšská města, které leží na řece jsou: Krāslava, Daugavpils, Līvāni, Jēkabpils, Pļaviņas, Aizkraukle, Jaunjelgava, Lielvārde, Kegums, Ogre, Ikšķile, Salaspils a samozřejmě již zmíněná Riga.

 
Mapa toku řeky Daugavy:

1 komentář

  1. Prokop napsal:

    Dobrý den,kde by se daly sehnat mapy ve velkém rozlišení celého Pobaltí?Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist