Město Ventspils

Ventspils (česky také Vindava, německy Windau, polsky Windawa) je město v severozápadní části Lotyšska na pobřeží Baltského moře. Město je pojmenováno podle řeky Venty, která zde ústí do moře. Trvale zde žije 43 806 obyvatel, což řadí město jako šesté největší v Lotyšsku.

V ústí řeky se nachází velmi významný přístav, který slouží hlavně jako překladiště nerostných surovin z Ruska. Zisky z přístavu a jeho služeb, učinily z Ventspils nejbohatší město v zemi. Díky tomu se zde také mají mezinárodní letiště, které je jedním z pouhých tří v zemi. Působí zde velmi také úspěšný fotbalový klub FK Ventspils.

Město se rozrostlo kolem hradu někdy kolem roku 1314. Jednalo se o Hanzovní město proslulé obchodem, ve kterém se vyráběli mimo jiné lodě. V 17 a 18 století bylo město ale téměř vymazáno z mapy v důsledků válek (Švédsko – Polsko, Velké severní) a epidemií.

Na Ventspilsu je opravdu vidět, že se jedná o jedno z nejmodernějších a nejbohatších měst v Lotyšsku. A hned vedle přístavu tu mimochodem mají krásnou, širokou, písčitou pláž. Rozhodně vám návštěvu Ventispils můžeme jenom doporučit. Vezměte na sebe stylový batoh a vyražte hned teď.

Mapa města Ventspils.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist