Město Jelgava

Jelgava (lotyšsky: Mītava, německy: Mittau, polsky: Mitawa, litevsky: Mintauja) je město v centrálním Lotyšsku vzdálené asi 41 km jihozápadně od Rigy. Je to největší město v kraji Zelgava (Semigallia) a čtvrté největší město v Lotyšsku. Trvale zde žije 65 419 obyvatel (2009).

Jelgava se nachází v úrodném údolí řeky Lielupe a je obklopena Jakubským kanálem pojmenovaném po svém staviteli (Jakubovi Kettlerovi).

Jelgava je známá jako bývalé hlavní město vévodství Courland (Kuronského a zemgalského vévodství) v jehož čele stála až do roku 1919. Smutné je, že během druhé světové války bylo zničeno asi 90 % města – včetně historického centra, veřejných budov i železniční sítě.

Velkou část města se však podařilo obnovit nebo znovu postavit a tak je v současnosti Jelgava turisticky atraktivním městem. Vedle několika zajímavých kostelů je největší památkou pozdně barokní zámek postavený Bartolomeo Rastrellim pro knížete Ernesta Jana Birona jako rezidence kuronských knížat. Dnes zde sídlí zemědělská univerzita. Střed města má široké bulváry plné zeleně.

Moderní nákupní centrum v Jelgavě.

Ortodoxní katedrála St. Simeon and St. Anna.

Mapa umístění města Jelgava v rámci Lotyšska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist