Lázeňské město Jurmala

Jūrmala je páté největší město Lotyšska a největší lázeňské centrum. Trvale zde žije 55 603 obyvatel. Nachází se v Livonsku na pobřeží Baltského moře pouhých 25 kilometrů na západ od hlavního města Rigy. Zajímavostí je, že město je velmi dlouhé – uvádí se až 32 kilometrů, ve kterých se táhne hlavně podél pobřeží Rižského zálivu na jedné straně a řeky Lielupe na druhé straně. Město tak tvoří vlastně takový dlouhý poloostrov obklopený vodou.

Charakteru města odpovídá i jeho historie a Jurmala vlastně není nic jiného, než spojení mnoha menších vesnic a obcí do jednoho města. Konkrétně se jednalo o spojením šestnácti obcí (jmenujeme je od západu k východu) – Ķemeri (výsl. /těmeri/), Jaunķemeri (výsl. /jauntěmeri/, význam Nové Ķemeri), Sloka (výsl. /sluoka/), Kauguri, Vaivari, Asari, Valteri, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori (výsl. /majuori/), z něm. Majorenhof), Dzintari, Bulduri, Lielupe a Priedaine.

Tradice lázeňství zde vznikla v druhé polovině 19. století. V době sovětské okupace byla Jūrmala jedněmi z nejpopulárnějších lázní v SSSR a svoji někdejší oblibu si v posledních letech opět získává.

Město je z Rigy dostupné předměstskou železnicí vedenou podél pobřeží, na které je na území města zřízeno 14 stanic a zastávek. Jejich názvy se ve 13 případech shodují s názvem některé z uvedených původních obcí. Výraz Jūrmala není v železničním jízdním řadu použit. Stanice Ķemeri slouží jako východisko do Národního parku Ķemeri.

Znakem města jsou tři hvězdy a racek letící nad mořem. Díky své délce je město hodně roztroušené a plné zeleně. Pomyslný střed a centrum se nachází v bodě, kde se řeka Lielupe nejblíže přibližuje moři a pomyslný poloostrov je zde tak široký jenom 300 metrů. Kolem celého pobřeží se nachází nádherná písčitá pláž.

Mapa lázeňského města Jurmaly.

2 komentáře

  1. olga napsal:

    Je tam nádherně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist