Jekabpils

Jēkabpils je větší město na jihovýchodě Lotyšska, které půlí řeka Daugava. Město se nachází 143 kilometrů od hlavního města Rigy, nejbližší hranice je s Litvou a ta je vzdálena 40 kilometrů na jih. Město je správním centrem stejnojmenného okresu. Trvale zde žije 26 010 obyvatel, což z Jekabpilsu činí osmé největší město Lotyšska. V době sovětské nadvlády bylo město důležitou leteckou základnou

Pokud vás zajímá historie, tak základem města se stal kamenný křižácký hrad – Cruczeborch (německy: Kreutzburg), který byl postaven roku 1237 rytíři Livonského řádu. Zároveň se ale na druhém břehu v podhradí usadil jeden z Lotyšských kmenů Latgalians. Pod hradem tak začala vyrůstat vesnice Krustpils, která začala díky obchodu celkem slušně prosperovat. A to přesto, že tato vesnice byla mnohokrát poničena například během polsko-švédské války. V roce 1670 Jekabpils povýšil na město.

Zajímavé ale je, že k definitivnímu sloučení starého Jēkabpilsu na levém břehu Daugavy s Krustpilsem na břehu pravém došlo až roku 1962.

Jinak co říci o dnešním Jēkabpilsu? Je to takové typické poklidné lotyšské město. Je tu spousta zeleně, domky jsou nízké a roztahané na větším prostoru. Řeka Daugava je zde přes 200 metrů široká a tak přes ní vede pouze jediný most. V nejstarší části města se přeci jenom dochovalo několik starobylých domů.

 
Mapa města Jēkabpils v Lotyšsku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist