Daugavpils druhé největší město Lotyšska

Daugavpils (německy: Dünaburg; polsky: Dyneburg, rusky: Двинcк dne Даугавпилс; finsky: Väinänlinna) je druhé největší město Lotyšska. Nachází se v jihovýchodní části země, asi 230 km od hlavního města Rigy. Daugavpils je vzdálený jen kolem 20 kilometrů od hranic s Litvou a Běloruskem. Město leží v zákrutu řeky Daugavy, pře kterou tu vedou dva mosty. Ve městě žije 103 754 obyvatel.

Daugavpils je velký železniční uzel a důležité průmyslové centrum. Má také svoje mezinárodní letiště, které se nachází 12 km severovýchodně od města, u obce Lociki. Jinak je město obklopeno mnoha jezery a přírodními parky.

   

Město bylo založeno roku 1275. V té době si zde postavil hrad řád německých rytířů (Livonian Order). Kolem hradu se postupně začala rozrůstat obec, která byla definitivně povýšena na město roku 1582. Během takzvaného polského období v letech 1561-1772 se Daugavpils stal hlavním městem livonského (inflanckého) vojvodství. Město se také stalo centrem židovské komunity a podle sčítání z roku 1784 bylo z 69 700 obyvatel hned 32 400 Židů (což 44% všech obyvatel). Pak přišlo smutné 20. století, ve kterém byl Daugavpils nejdříve součástí Sovětského svazu mezi 1940-1941 a 1944-1991 a v krátké etapě druhé světové vály mezi lety 1941-44 byl obsazen nacisty.

Něco pro cestovatele?

Skvělé hotely, průvodce úžasnými místy, praktické informace pro cestovatele.

Nyní ale pojďme k samotnému městu. Historické centrum Daugavpilsu je velmi významným architektonickým souborem národního významu. Většina stavebních prací byla provedena v 19. století podle projektu schváleného architekty v Petrohradě v roce 1826. Centrum Daugavpilsu je nádhernou ukázkou skloubení historizujících a moderních stylů. Daugavpils je jedním z mála měst v Lotyšsku, kde můžete najít takto sladěné historické jádro.

Když půjdeme dál, tak na západě města je barokní pevnost Daugavpils, která se dnes z větší části rozpadá. Na druhé straně řeky Daugavy jsou pouze obytné čtvrtě skládající se z běžných domů. Směrem na sever a východ od historického jádra jsou také obytné čtvrti. Tady už se ale míchají obyčejné domy a nevzhlednými panelákovými čtvrťmi. Průmyslové areály se pak nacházejí hlavně na severním okraji města.

Tabulka s dlouhodobou předpovědí počasí pro Daugavpils.

Mapa Daugavpils

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist