Aizkraukle

Aizkraukle je město ve středním Lotyšsku v historickém kraji Vidzeme. Je to administrativní centrum Aizkraukle okresu a nachází se na pravém břehu řeky Daugavy. Trvale zde žije 8606 lidí.

Aizkraukle bylo před první světovou válkou známé spíše pod svým německým jménem Ascheraden. Původně se jednalo s starověké hradiště kmenu Lotyšů (Livonians). Ve středověku ho ale obsadil řád německých rytířů, který zde postavil mohutný hrad, jehož trosky v podobě zříceniny přetrvávají dodnes.

Hodně dlouhou dobu bylo Aizkraukle jen malé a nevýznamné městečko. Vše se změnilo až relativně nedávno a to v roce 1960. To zde byla vybudována mohutná přehrada a vodní elektrárna Plavinas. Město bylo přejmenováno na Stučka a stalo se jakousi výkladní skříní komunismu v Lotyšsku. V roce 1991 se ale vše změnilo. Městu se vrátil jeho historický a místní název Aizkraukle a vše mohlo jít dál.

Město Aizkraukle leží v krásné krajině, kde se pravidelně střídají pole, lesy a vodní hladina přehradní nádrže. Směrem na jih k litevské hranici se pak pokládají rozsáhlé lesy. Jinak samotné město jak už jsme psali, vzniklo poměrně nedávno, proto je také v uvozovkách poměrně „moderní„. Většinu města tvoří nízké panelákové domy a bytovky. Čtvrti rodinných domků se nachází na východním okraji města.

 

Mapa umístění města Aizkraukle v Lotyšsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist